Horolezec 3/2022

Deti pod Slnečnými skalami (3)

Cirque of Unclimbables (4 – 9)

Lezenie v Kanade? To nie je len prekrásna línia v Lotus Flower Tower, ale aj splav divokej rieky, tisíce komárov, let hydroplánom a ďalšie chuťovky, ktoré z vašej „dovolenky“ urobia to naozajstné dobrodružstvo. (Matej Duda)

Babská jazda po Julských Alpách (10 – 12)

Ivan Bajo ako sme ho nepoznali (14 – 19)

Ivan Bajo zomrel 15. 7. 2022. Bol majster športu, vzorný cvičiteľ, čestný člen SHS JAMES (2021). Významný slovenský horolezec, metodický pracovník, funkcionár, publicista, horolezecký karikaturista, psychológ. (Marián Šajnoha)

Opäť Kirgizsko (20 – 23)

Dvojica slovenských lezcov sa po roku opäť vracia do nádherných hôr v Kirgizsku. Napriek tomu, že podmienky nie sú ani zďaleka také, ako čakali, podarí sa im ďalší prvovýstup v oblasti Kookshal. (Juraj Švingál)

Tento způsob léta… (24 – 29)

Niekto sa opeká na pláži, niekto obieha pamiatky v mestách a niekto nabalí parťáčku a ide do hôr. A nie hocijakých. Baby čaká pár dní v ľade a snehu v pohorí Cordillera Blanca. (Andrea Trojanová)

9 z 10 lezcov robí tie isté chyby (30 – 32)

Aby sme vedeli vyliezť veci, nemusíme sa hnať a hľadať niečo, čo ešte nemáme. Pointa je, čo najlepšie vo svoj prospech využiť to, čo už máme. Aj to jedna z myšlienok, ktoré sa nachádzajú v knihe, ktorej recenziu vám prinášame.

34 Preteky IFSC a IFSC Europe (34 – 39)

SHS JAMES v roku 2022 logisticky, trénersky a finančne pokryl najvýznamnejšie preteky sezóny ako sú Majstrovstvá Európy v Mníchove, Majstrovstvá sveta mládeže v Dallase, Majstrovstvá Európy mládeže v Augsburgu a Majstrovstvá Európy mládeže v Grazi. (Igor Kollár)

Keď to para tlačí (40 – 41)

Sfinga aneb můj první bigwall (42 – 44)

Tie najlepšie zážitky vraj vznikajú neplánovane. Ako napríklad lezenie prvého bigwallu a to rovno na Sfingu v Peru. Keď totiž dostanete na okrúhliny 3 týždňa voľna od rodiny, bol by to hriech nevyužit. (Jan Zámečník)

Čo nového na slovenských skalách 2021 (46 – 54)

Najlepší mužský výkon padol na Beckove. Adam Ondra vyliezol starý projekt Tomáša Pilku predĺženie Absolútneho vědomí, ktorý nazval Absolutárium a oklasifikoval na čistých 11. V ženách hrala prím Martina Franíková, ktorá vyliezla dve cesty za 10-. (Vlado Linek)

Ženy v Ráji, Drndy na písku (56 – 59)

V závěru července se ve Skaláku uskutečnil již čtvrtý ročník československého srazu horolezkyň, určený pro všechny milovnice lezení bez ohledu na výkonnost i věk. Celkem 25 žen a dívek si tak užilo několik dní lezeckého i kulturního vyžití. (Alena Čepelková, Anna Lineková)

Keňská strana Elgonu (60 – 63)

Dobrodružstvá zlodeja, kupca, staviteľa a žoldniera v magickom lese (64 – 67)

Ivan Urbanovič – Život bez hôr si nevie predstaviť (68 – 69)

KalamárKap 2022 (70 -72)

Lezenie vraj robí ľudí lepšími. Túto hypotézu si organizátori každý rok overujú na už kultových pretekoch v krátkom behu a dlhom lezení s názvom KalamárKap. Koľko ciest sa vyliezlo tento rok? A koľko sa vypilo piva? (Jozef Sklenár)

Aj za mrakmi vždy svieti Slnko (73 – 75)

HoryZonty trenčiansky festival dobrodružstva (76 – 77)

foto obálka: Peter Kuric na Majstrovstvách Európy v Mníchove skončil v boulderingu na 29. mieste.

foto: Petr Chodura.