BOKAMI

BOKAMI2022-09-05T11:43:16+02:00

Prečo vlastne BOKAMI

„BOKAMI“. Slovo na prvé počutie trošku zvláštne, možno nespisovné. Tí, ktorí to takto vnímajú, majú určite pravdu. Ale tvorcovia dnes už uznávaných medzinárodných pretekov v skialpinizme to vidia z pohľadu histórie trošku inak.

Už naši starí otcovia a praotcovia nám zanechali krásne názvy a pomenovania, ktoré vychádzali z ich života tak, ako ich aj oni dostali do vienka. Či už boli pastieri, drevorubači alebo gazdovia, keď sa vybrali do hôr, nepovedali gazdinám pri odchode ináč ako „Ideme do bokou“. Vyháňali statok prťami do bokou a vedno pili vodu, ktorá tiekla cícerkom dolinou. Tak, ako chodievali oni, aj my pôjdeme bokami nielen súťažiť, ale aj obdivovať naše hory, ktoré nás pozorujú od vekov.

Tak, ako o histórii Psotkovho memoriálu, aj o počiatkoch a pokračovaniach skialpnistických pretekov BOKAMI sa dočítate v knihe 100 rokov JAMES, tentokrát na stránkach 408 až 421. Organizátorom podujatia je Slovenský horolezecký spolok JAMES a dlhoročným usporiadateľom potom miestny Mišo Danko, ktorý pretekom vdychuje naozaj úžasnú atmosféru. Ďalšie články o BOKAMI nájdete už tu, na našich stránkach.

Ukončenie registrácie na Bokami 2022

5. februára 2022|

Upozorňujeme všetkých záujemcov o skialpinistické preteky "BOKAMI 2022", ktoré sa budú konať 24.3. - 26.3.2022, že možnosť registrácie na preteky vyprší dňa 10.2.2022. Následne [...]

Go to Top