Ďalšia krásna cesta vznikla vo Vysokých Tatrách na Volej veži v podaní Martina Medviďa a Michala Pleidela s názvom Katarzia obtiažnosti 10-. Prinášame krátky popis, topo a vyjadrenie autorov tejto cesty.

Ako píše Michal:
“Po 30 rokoch agónie tohto zabudnutého Medveďovho projektu, jeho následnom oživení a dokončení až na vrchol JZ piliera už aj s mojim pričinením (v rokoch 2019 a 2021), sa nám 15. 6. 2022 konečne podaril prvý voľný prelez tejto línie, na jeden záťah až na vrchol. Čistý prelez padol celkovo pri piatej návšteve steny a prvej tento rok (holt, poctivo odmakaná zima stála za to Medveď!). Cestu sme preliezli štýlom team PP. Pre korektnosť musím uviesť, že dĺžku za 10- preliezol volne len Medveď (2.pokusom), ja na druhom konci som kľúčový boulder predojil za A0. Tretia dl. za 9- sa podarila mne, tiež druhým pokusom. Okrem spomenutého bouldra v mojom prípade, preliezol druholezec z batohom všetko voľne bez odsadnutia. Klasifikáciu dĺžok sme navrhli 7,10-,9-,7+ a keďže nie sme žiadni tvrďasi, bude naše hodnotenie asi trochu mäkšie. Tešíme sa na pokusy, prelezy a hodnotenie!

Do cesty je potrebných cca 12 expresov, a 5 – 6 malých a stredných friendov na doistenie prvej a poslednej dĺžky. Cestou sa dá na trikrát zlaniť. Na štandoch sú osadené dvojice nitov, s výnimkou predposledného, kde sa dá ale priložiť friend akejkoľvek veľkosti. Cesta končí na vrchole piliera v poslednom štande cesty “Orolin.

Na záver by som dodal, že aj keď sa to dnes “nenosí” cestu si je možné vychutnať aj štýlom 9-A0, povinné lezenie je tam max za 7b. Určite doporučujem stojí to za to aj bez čistého RP. Pre najväčších borcov je samozrejme výzva iná ?. Za nity ďakujeme SHS James!”

Obidvom chlapom gratulujeme a tešíme sa z ďalšej novej náročnej “krásky” na Volovke.