Už aj na Slovensku máme podcast o slovenskom lezení a horolezectve! Viacerí ste možno zachytili informácie o projekte Martina Krasňanského, ktorý tento rok uzrel svetlo sveta. Podcast ZA SKALAMI prináša zaujímavé rozhovory s osobnosťami slovenskej lezeckej a horolezeckej scény a má za cieľ priblížiť lezeckej aj širokej verejnosti náš vertikálny svet.

Tentokrát som sa porozprával s našim ďalším reprezentantom, Marekom Radovským z Handlovej. Marek sa špecializuje na lezenie s čakanmi a mačkami od umelej steny, cez skalky až po hory, kde sa mu darí postupne zvyšovať hranicu slovenského voľného zimného lezenia. Nielen v Tatrách môžeme od neho nájsť nové náročné cesty, ale rovnako aj v Peru a v neposlednom rade v Kirgizsku. Cesta Ice Dry Queen na Mount Zabor, ktorú tu vyliezol spolu s Jurajom Švingálom, sa dostala do zoznamu top ciest sveta za rok 2022, keď bola nominovaná na Piolet de Or, čím urobili dobré meno nielen sebe, ale aj celému Slovensku.
Prejdeme si Marekovi jeho začiatky, nezabudneme na viacdĺžkové lezenie v okolí Prievidze, tréning, prácu, drytoolingovú scénu, expedície a predovšetkým naše Vysoké Tatry.
Prajem príjemné počúvanie.