Už aj na Slovensku máme podcast o slovenskom lezení a horolezectve! Viacerí ste možno zachytili informácie o projekte Martina Krasňanského, ktorý tento rok uzrel svetlo sveta. Podcast ZA SKALAMI prináša zaujímavé rozhovory s osobnosťami slovenskej lezeckej a horolezeckej scény a má za cieľ priblížiť lezeckej aj širokej verejnosti náš vertikálny svet.

Je len málo ľudí na Slovensku, ktorí sa môžu pochváliť prívlastkom “navždy prvý”. Michal Orolin takým bezpochyby je. Prvý horolezec z Československa, ktorý stál spolu s Ivanom Fialom na vrchole osemtisícovky Nanga Parbat.
No nie je to žiadnym prekvapením, ale výsledok jeho postupnej cesty od skaliek, cez Tatry, Alpy, Romsdal, Hindukúš až po kopce najvyššie – Himaláje, kde všade dokázal excelovať. Napriek zraneniu, s ktorým sa musel naučiť fungovať po extrémnom prvovýstupe na Makalu (ktorý si doteraz považuje za svoj naj) sa nestratil. Práve naopak, “kúsol sa” do Patagónie a obávaného vrcholu Fitz Roy a samozrejme sa zúčastnil prvej expedície na Mount Everest. Húževnatosť pretavil aj do podnikania s lietajúcimi strojmi s vrtuľou, v ktorom je jeho firma pojem.
V kľude by to mohlo vydať na ďalšie dych berúce pokračovanie jeho legendárnej knihy “Strmé cesty k Himalájam”. Tento rozhovor je tomu len slabá náplasť.
V každom prípade nám bolo cťou, pán Orolin a ostatným prajeme príjemné počúvanie 🙂