Dokázať presadiť sa medzi najlepšími horolezcami Československa v zlatej ére 80tych rokov vedeli len skutočne výnimoční lezci a osobnosti. Stano ním bez pochybností je. Jeho cesty od Tatier, cez Romsdal, Alpy, Kaukaz až po pokusy v Himalájach znamenali a doteraz znamenajú to najlepšie čo sa liezlo a lezie. Hádam najznámejšia No Siesta na Grand Jorasses, ktorú vyliezol s Jankom Porvazníkom patrí i dnes medzi top klenoty alpského lezenia. No je toho oveľa oveľa viac.
Stankov legendárny popis: “duch Dostojevského a telo Ramba”, ale niekde musel začať. Ako sa prepracoval k balansu fyzickej aj psychickej rovnováhy, ktorého sa snaží držať dodnes? Čím všetkým sa museli lezci vysporiadať v minulom režime? Je extrémne riziko prínosné a vie nám obohatiť život?
Rozhovor sme nakoniec viedli ako dvaja priatelia pri ohni a na čas som sa nepozeral. Pevne verím, že horolezci si v ňom nájdu kus inšpirácie a o to viac si budú vedieť pretaviť jeho rukopis počas lezenia v mnohých cestách, ktoré po sebe zanechal.

Vypočuť si ho môžete na:

SPOTIFY

APPLE PODCASTS

GOOGLE PODCASTS

SPOTIFY WEB (predtým Anchor):