V dňoch 18.3. až 30.3.2023 sa uskutočnilo boulderingové sústredenie vo švajčiarskom Ticine. Zúčastnilo sa ho spolu dvanásť osôb. Kapacity sa rýchlo obsadili najmä členmi repre družstva komisie alpinizmu a to menovite: Štefan Bednár, Aďo Capko, Peter Kuric, Michal Mikušinec, Tomáš Buček, Martin “Maňo” Matúšek, Róbert Luby, Michal Grzyb, Lujza Michalková a Miška Izakovičová, ku ktorým sa na poslednú chvíľu pridala aj členka družstva športového lezenia Sára Šimeková.

Pod taktovkou vedúceho výpravy Dávida “Zavakyho” Závackého sme sa v skorých večerných hodinách ubytovali v pohostinnom prostredí apartmánov Casa Scerina na okraji mestečka Bellinzona, ktoré je situované ideálne medzi Chironicom, Crescianom a dolinami Brione a Val Bavona.
Prvé dni padla voľba na kvalitné a moderné Brione. Realita ihneď predbehla naše predstavy o pomalom rozliezaní sa. Od prvého dňa môžme hovoriť o pravidelných výkonoch od obtiažnosti 8A na mužských aj ženských frontoch.

Po rozlezení sa v 7C klasike Molonk sa časť partie rozbehla do 8A traverzu Richart Lowenherz a Aďo s Peťom rýchlo preliezli na chyty prísne 8A+ Disney Production. Peťo si ešte v ten istý deň stihol veľmi nádejne rozliezť 8B Amber, Mišo Mikušinec veľmi rýchlo prelieza Tu vuò fà l’americano 8A a Robo zas nachádza značnú morfologickú výhodu v bouldri 21 Power za 8A+, v jeho podaní vraj za 8A. Kedže každý náš lezecký deň vyzeral ako by bol posledný, zvolili sme taktiku 1+1 čo znamená deň lezenia a deň rest.

Druhý deň znova Brione. Peťo flashuje 8A Entwash čo nie je jeho posledný flash výjazdu. Martin Matúšek v Entwashi vyzerá ani čo by mal na rukách lepidlo a s prevahou ho posiela ako svoje prvé 8A. Entwash sa zadarí aj Aďovi Capkovi (o pár dní neskôr aj Mišovi Grzybovi) a ide sa ďalej.
Presúvame sa v rámci sektoru Ganne o pár metrov vedľa, kde si takmer nestihneme všimnúť celý flash prelez vysokého morálového 8A Manson našim bleskom menom Peťo Kuric. Peťo ešte flashuje 7C+ Wie Im Urlaub v ktorom úspešne zabojuje aj Aďo a obaja Michalovia. Sešn sa končí ako sa patrí a to všetci spolu pri svetlách na najkrajšom položenom bouldri v Ganne – There is no spoon 7A+, ktorý však viacerých silákov riadne vyškolí. Po hodinách pokusov ho prelieza Aďo a Peťo.

Brione aj do tretice. Notoricky známy previs sektoru Frogger. Previsnutá bouldrovka zväčša po dobrých chytoch s dokonalými atletickými linkami.
Martin Matúšek, Mišo Mikušinec a Aďo Capko zaknihovali Fake Pamplemousse 8A, ktorý Peťo znovu sucho prebehol na flash. Presun o pár metrov doľava pod Frogger 8A , ktorý flashuje Peťo a Robo a k prelezu sa pridávame aj Aďo, Martin a Zavaky. Peťo ukazuje svoju výbornú formu v solídnom 8A+ Ganymede Takeover, ktorý dáva na tretí ostrý pokus. V ten istý deň si Aďo pripisuje aj Pamplemousse 7C+ o sektor vedľa a Robo Luby flashuje Blue Lagoon 8A pri rieke.

Brione navštívime aj štvrtý lezecký deň. Tentokrát správny výber línie žičí aj našej ženskej časti výpravy. Objavujeme boulder Forever More, ktorý je ako ušitý na babskú mieru. Obe sa v ňom od začiatku viac menej prechádzajú a po Lujzinom odomknutí si Sára pripisuje svoje prvé 8A. Mocní chlapci sa v krátkych silových krutikrokoch akosi nevedia usalašiť a po takmer beznádejnom pokusovaní sa z prelezu predsa len tešia Maňo a Mišo
Grzyb. No aby som nezabudol, Aďo Capko ho celkom sucho preliezol úplne na začiatku celej sešn a rovno z nízkeho štartu za 8A+. Tento nižší štart sa okamžite stáva chrobákom v dievčenských hlavách ako nádej na zdvihnutie laťky slovenského ženského boulderingu.

Voľba na deň číslo 5 je teda pre baby úplne jasná. Bez prelezu Forever More za 8A+ by sme ich asi ani nevzali späť na Slovensko. Sárka potvrdzuje, že sa v tomto bouldri cíti ako doma a prvé Sárine a zároveň slovenské ženské 8A+ zapisujeme do historických análov. O niekoľko hodín po nej sa z
úspechu teší aj Lujza. Avšak nie všetci sme boli pri tom. Poniektorým už Brione ide hore krkom a tak sa náš tím prvý krát rozdelil na dva tábory. Zavaky, Maňo a Miškovia, preskúmali Chrionico, kde sa Maňovi a Zavakymu podarí prelez krásneho morálového 8A Miss Schweiz. Mišo Mikušinec zasa v Chiru objavil projekt svojich snov Forgotten Gem 8C. Predstavte si mierne previsnutú dosku po zlých lištách. Nevyzerá v tom vôbec beznádejne a vracia sa tam ešte raz v posledný deň výjazdu. Prelez sa síce nekonal, ale snáď ešte jeden výjazd a na zabudnutý klenot mu ostanú len príjemné spomienky.

Akosi som sa odmlčal o našom želiezku v ohni Mr Kuricovi. Na pár dní podľahol nejakému stafylokokovi možno pištokokovi; to už nezistíme; jedno je však isté, že sa do troch dní vrátil do hry a silnejší než predtým. Hneď sa vrhol na doliezanie otvorených projektov a za jeden deň poslal Amber
8B, Darkness 8A+ na flash a Forever More 8A+. V ten istý deň flashuje Darkness 8A+ aj Aďo Capko a Pišta vybojuje Forever More 8A+. Po takom tučnom dni by jeden povedal, že potrebuje rest no nie náš handlovský miesiželezo. O deň neskôr sa vrhá do rýchleho prelezu ozaj nefalšovaného 8B Veccio Leone o ktorom ešte aj pán Hukkataival raz napísal, že je kalibračným kúskom. Peťo v ten deň pridáva aj vedľajši Ponk 8A.

Posledný deň nášho sústredenia sa všetci zhodujeme na návšteve Chironica v populárnom sektore Schattental. Takmer sa rozliezame v štedrom 8A Placebo. Peťo už notorický flash a po ňom Mišo Grzyb, Maňo, Lujza a Zavaky. Peťov apetít na chvíľu spomaľuje boulder s názvom Sissifuss left 8A.
Keby sa udeľovali vyznamenania za najbizarnejší buldrový výkon tak tento prelez by bol adept. Keď si predstavím Sissifuss ako kuchárske dielo, napadá ma napríklad Kung Pao s knedlíkom. Extrémne ťažký jednokrok nad zemou, nasleduje psycho mantel za 7C a desať metrový dolez po
zališajníkovanej platni. Peťo tento bouldrový gastro zážitok trávi hodnú chíľu. Zatiaľ čo si Aďo usilovne krokuje a prelieza svoj už doma vysnený projekt Nobody ist der Großte 8A. K Aďovi sa k úspechu pridáva aj Števo Bednár a komentuje ho slovami, “no konečne som sa posledný deň dobre rozliezol”.

Čo dodať. Počty nepustia, spoločnými silami sme za zhruba 7 lezeckých dní vyliezli niečo cez 60 bouldrov od 8A a viac. Posunuli sme svoje osobné maximá, prijali nové výzvy, utužili naše vzťahy a to všetko s kopou zábavy a v prekrásnom prostredí. Ďakujeme SHS JAMES za možnosť byť pri tom, za podmienky, aké aj vďaka nemu máme.

text: Dávid Závacký