Ondro Húserka a Eva Milovská sa nedávno vrátili z Himalájí, kde spoločne pôsobili v údolí Khumbu. Hoci im podmienky príliš nepriali, podarilo sa im doliezť na vrchol Lobuche East. Ako píše Ondro:

“S Evkou sa nám začiatkom marca podarilo dostať do údolia Khumbu v Himalájach. Kalendárna zima a monzún nášmu 20 dňovemu tripu veľmi nepriali. Malo to však jednu obrovskú výhodu – v Khumbu valley sa nachádzalo úplné minimum ľudí. Po aklimatizačných trekoch a pár dňoch čakania na lepšie počasie (každý deň snežilo), sa nám podarilo zopakovať s jedným bivakom cestu Lowe, Kendall (900m, WI4+) na “trekerský vrchol” Lobuche East (6090m). Ľad v ceste bol len tenká glazúra, obtiažnosť skôr WI5+, M5. Veľké množstvo nového snehu brutálne komplikovalo celé lezenie.

Tohtoročné nepriaznivé Tatranské podmienky sa plynule preniesli do Himalájí :D. Po bivaku (5500m) sme sa napojili na normálku, doliezli na vrchol a zostúpili do dediny Lukla. V aktuálnych podmienkach sme boli strašne radi, že sa nám to podarilo a nemáme iný permit na nejaký náročnejší vrchol.

Prvá návšteva Nepálu bola úplne super treba sa vrátiť a skúsiť náročnejšie ciele.”