V uplynulých týždňoch a mesiacoch sa zrodila myšlienku vytvoriť pracovnú skupinu v rámci SHS JAMES, ktorá by pripravila metodiku predchádzania a riešenia krízových situácií vo vysokých horách. Základná pracovná skupina sa zhruba pred dvomi týždňami vykreovala, pričom Evka Milovská je jen koordinátorkou, členmi pracovnej skupiny sú Martin Krasňanský za Komisiu alpinizmu, Andy Kolárik za Metodickú komisiu, jej súčasťou je aj predseda spolku Tono Pacek. Jej cieľom je čo najlepšie a najefektívnejšie predchádzať udalostiam s fatálnymi následkami. Keďže sa však tie nedajú nijako vylúčiť, pre prípad takejto nehody je cieľom pripraviť v danom okamihu aj čo najlepšie riešenia pre organizátora výpravy a pre rodinu včítane prípadnej repatriácie telesných pozostatkov.
Z tohto titulu dnes podpísal predseda SHS JAMES Anton Pacek a predsedkyňa o. z. Svetluna Petra Podhorcová memorandum o spolupráci, ktorá má za cieľ spoločnými silami pripraviť materiál práve na riešenie časti krízových situácií týkajúcich sa repatriácie a riešenia byrokratických prekážok s tým spojených.
ZNENIE MEMORANDA:
Svetluna a Slovenský horolezecký spolok JAMES spájajú sily v záujme zvyšovania bezpečnosti v oblasti horolezectva od Tatier až do Himalájí
Od víkendových turistov a rodiny s deťmi až po skúsených horolezcov a tie najnáročnejšie horolezecké expedície – hory si vyžadujú rešpekt, znalosť rizík a pripravenosť aj na nečakané situácie. Práve z tohto dôvodu dnes občianske združenie Svetluna a Slovenský horolezecký spolok JAMES (SHS JAMES) podpísali Memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je zabezpečiť väčšiu ochranu ľudí v horskom prostredí doma aj v zahraničí a zabezpečiť efektívnejšiu pomoc v prípade nepredvídateľných situácií. Spolupráca a jej odkaz je venovaný pamiatke Ondreja Húserku, talentovaného slovenského alpinistu, ktorý vlani za tragických okolností zahynul na výprave v Himalájach.
Záujem o outdoorové aktivity každoročne stúpa. Zodpovedné plánovanie a bezpečné správanie sa by malo byť súčasťou povinnej výbavy každého milovníka hôr. Aj zdanlivo nenáročná túra sa totiž môže byť v prípade nedostatočnej pripravenosti stať zdrojom nešťastia. Situácia je o to komplikovanejšia, ak k takémuto incidentu dôjde v zahraničí, tisíce kilometrov od domova, v ťažko prístupnom teréne a často v extrémnych podmienkach, kde je zabezpečenie potrebnej pomoci o to náročnejšie. Aj z tohto dôvodu občianske združenie Svetluna a SHS JAMES podpísali Memorandum o spolupráci. Spoločným cieľom je pripraviť komplexnú metodiku, ktorá zahŕňa štandardy bezpečného plánovania a prípravy, krízové scenáre a efektívne mechanizmy repatriácie a pomoci, ktoré majú slúžiť všetkým, ktorí vstupujú do horského prostredia. Metodický materiál vytvorí pracovná skupina v rámci SHS JAMES, pričom so Svetlunou bude spolupracovať v oblasti repatriácií. Organizácie budú zároveň spoločne úzko spolupracovať pri poskytovaní pomoci rodinám, ktoré sa ocitnú v nepredvídateľných životných situáciách v horskom prostredí. „Každý výstup je začiatkom príbehu. My chceme, aby každý z nich mal svoj šťastný koniec. Práve z tohto dôvodu chceme verejnosť edukovať o tom, ako minimalizovať možné riziká. Zároveň spájame sily s odborníkmi, ktorí stoja pri ľuďoch v najťažších chvíľach – v lavínach, v nemocnici tisíce kilometrov od domova, či pri vyčerpaní možností, čo ďalej. Našou úlohou je zabezpečiť, aby pomoc pre tých, ktorí ju môžu potrebovať, bola dostupná a efektívna,“ vysvetľuje zakladateľka Svetluna, o. z., Petra Podhorcová.
Čas a schopnosť správne reagovať sú v horách rozhodujúce. Prax potvrdzuje, že v nečakaných a krízových situáciách v horskom teréne sú znalosť bezpečnostných protokolov a rýchla reakcia často tým, čo môže odlíšiť zvládnutú komplikáciu od tragédie. Niekedy ide o sekundy, inokedy o schopnosť správne sa rozhodnúť pod tlakom. A v niektorých prípadoch, žiaľ, aj o dôstojné riešenie nezvratných následkov. Jedným z príbehov, ktorý túto potrebu tragicky pripomenul, je smrť Ondreja Húserku – výnimočného slovenského alpinistu, ktorý vlani zahynul po páde do ľadovej trhliny počas výstupu v Himalájach. Práve jeho pamiatke je iniciatíva Svetluny a SHS JAMES venovaná – ako výzva na väčšiu pripravenosť, lepšiu prevenciu a efektívnejšiu pomoc tým, ktorí čelia nečakanému, vysoko v horách. „Repatriácia zo zahraničia, najmä z odľahlých a extrémnych oblastí, prináša mnoho prekážok. Neprístupný terén, jazykovú bariéru, zložitú administratívu a logistiku či obrovskú finančnú a psychickú záťaž pre rodiny. Práve preto sú súčasťou iniciatívy aj konkrétne návody tak potrebných osvedčených postupov a podpora rodinám pri riešení situácie v najťažších chvíľach ďaleko od domova,“ dopĺňa Eva Milovská, priateľka zosnulého Ondreja Húserku a koordinátorka pracovnej skupiny SHS JAMES.
V rámci iniciatívy už vznikla pod hlavičkou SHS JAMES už zmienená pracovná skupina, ktorá aktuálne analyzuje medzinárodnú prax, existujúce legislatívne rámce i fungovanie záchranných systémov. „Horolezci potrebujú viac než len výstroj. Potrebujú informácie, prístup k pomoci a istotu, že v kríze nebudú sami. Prepájame kľúčové organizácie – od Horskej záchrannej služby po zahraničné veľvyslanectvá – aby sme vytvorili efektívny systém rýchlej pomoci,“ zdôrazňuje Milovská.
Spolupráca má ambíciu prekročiť slovenské hranice – cieľom je prepojiť európske a medzinárodné horolezecké spolky, harmonizovať postupy, a vytvoriť sieť partnerov schopných rýchlo a koordinovane reagovať v krízových situáciách bez ohľadu na to, kde k nešťastiu dôjde. „Horolezectvo je viac než šport – je to spôsob myslenia a života, ktorý si vyžaduje pokoru, pripravenosť a rešpekt. Ako zástupca SHS JAMES cítim hlbokú zodpovednosť za to, aby sme nielen inšpirovali, ale aj chránili tých, ktorí vstupujú do hôr – či už vo Vysokých Tatrách, Alpách alebo Himalájach. Táto iniciatíva je pre nás cestou k prehľadnejším systémom bezpečnosti, lepšej koordinácii a medzinárodnej solidarite. Verím, že spoločne môžeme vytvoriť siete pomoci, ktoré prekračujú hranice, skracujú reakčný čas a v konečnom dôsledku zachraňujú životy a minimalizujú negatívne dopady na rodiny, ktoré na svojich blízkych čakajú doma,“ uzatvára Anton Pacek, predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES.
(V Bratislave, 10. 6. 2025)