V dňoch 2. – 10.7. 2022 sa uskutočnil v Slovinsku medzinárodný ženský horolezecký zraz RHM. Ako prebiehal, vám prezradia dve jeho účastníčky:

Paťka
V dňoch 6. – 10.7. 2022 sa členky klubu HK James Šarpoš Žilina vydali na RHM – Summer 2022. Rendez-Vous Hautes Montagnes je medzinárodná lezecká sieť žien, ktorá každý rok usporadúva letné aj zimné stretávky žien z celého sveta a pôsobí od roku 1968. Na tohtoročnom stretnutí sa za Slovenskú republiku zúčastnili Anna Čaplická ako RHM koordinátorka za Slovensko, Rebeka Gabčíková a Patrícia Rafajdusová za mladšiu generáciu. Tohtoročný RHM meeting sa odohrával v Slovinsku, v meste Gozd Martuljek v Julských Alpách v dňoch od 2.7. 2022 do 10.7.2022. Na meetingu sa vystriedalo až 76 účastníčok z dvanástich národností.
Slovensky navštívili hneď niekoľko lezeckých oblastí. Medzi ne patria oblasti Slap Iglica v Bohinjskej Belej, a Urbasova a Blažčeva skala v Dovje v štáte Slovinsko a oblasť Val Romana Bassa pri meste Tarvisio v Taliansku.
Za mladšiu generáciu môžeme povedať, že sme boli očarené a vďačné za možnosť zúčastniť sa takéhoto prekrásneho meetingu. Stretnúť lezkyne z celého sveta a počúvať ich zážitky a skúsenosti, ktoré počas celého života nazbierali, počítať výstupy a úspechy, ktorých dosiahli, bolo magické. Veríme, že aj my raz budeme svoje zážitky posúvať ďalším generáciám a tešíme sa na ďalšie stretnutia.
Za lezenie môžem povedať, že som si ho extrémne užila. Síce som nepodávala lezecké výkony ako Rebeka, avšak lezenie s ňou ma motivovalo a posúvalo ďalej. A predovšetkým ma lezenie s ňou hrozne bavilo. Vytvorili sme si novú spoločnú tradíciu, ktorá spočíva z toho, že keď Rebeka vylezie ťažkú cestu, ja jej vycvaknem prvú expresku, aby bol jej úspech náš spoločný. Rovnako tak ona vypínala prvé presky mne, síce v omnoho ľahších cestách. Na tomto stretnutí som vyliezla aj moju prvú previsnutú skalnú cestu za 6b. Síce Top rope, ale cítila som sa skvele :) Ale, o ťažkých cestách povie viac Rebeka, ja som ju v nich len istila, sem tam skúsila preliezť na TR.

Rebeka
Na svoje prvé RHM som sa veľmi tešila, kedže viem, akú majú tieto zrazy dlhú históriu a tradíciu. Po chorobe som neočakávala žiadne veľké lezecké výkony, ale mala som veľkú radosť spoznať novú nádhernú krajinu a hlavne si užiť lezenie vo výhradne ženskej spoločnosti. Prvý deň, hneď po príchode do Slovinska sme si to zamierili do menšej oblasti Bohinskja Bela. Bohužiaľ, počasie nás vyhnalo hneď po úvodných dvoch cestách. Krásne však bolo sledovať dnes už 80-ročnú Jitku Obročníkovú, ktorá si čulo a s úsmevom vyliezla 4-kovú cestu- lezecké vzory nemusia byť vždy tie najsilnejšie :).  V piatok sme využili polohu blízko k talianskej hranici a odskočili sme si do oblasti Palestra Val  Romana Bassa, kde sme sa svorne zhodli na dosti mäkkej klase, no vzhľadom ku krásnemu prostrediu a prvotriednemu vápnu sa tejto oblasti inak nedá nič vyčítať. Ako som už hovorila, klasa bola zrejme mäkšia než u nás, no i tak ma potešila cesta Star light 7a OS a zkrokovanie nádhernej 30m dlhej linky Val Romana expres 7b+. V sobotu sme mali trošku smolu s hľadaním prístupu k oblasti, a po ráne strávenom behaním s plným batohom niekde po slovinských lesoch sa nám napokon podarilo dostať k maličkej oblasti Urbasova skala. Tam už klasa bola poctivejšia, o čom ma presvedčila hneď napríklad cesta 4 letni časi 6c+, kde som musela podojiť expresku. Nakoniec sa mi v ten deň podarilo preliezť aspoň cestu Nirvána 6c+ OS. Celkovo môžem k Slovinsku aj k RHM povedať že tri dni sú veľmi málo a tak sa už tešíme o rok do Briançonu!