V dňoch 20.-21.1.2023 sa vo francúzskom Champagny en Vanoise konal svetový pohár v ľadovom lezení, ktorý bol zároveň Majstrovstvami Európy.
V piatok bola na programe kvalifikácia a semifinále v obtiažnosti, kde sa skvelý výsledok podaril Majke Šoltésovej, ktorá sa v silnej konkurencii prebojovala do semifinále z vynikajúceho 12. miesta a obsadila konečnú 15. priečku, čo v rámci Majstrovstiev Európy znamenalo skvelé 12. miesto. Druhá ženská zástupkyňa Rebeka Gabčíková obsadila 25. miesto a 17. miesto na ME.
Z mužov sa najlepšie umiestnil Marek Radovský na 29. mieste (19. miesto ME), v tesnom závese za ním skončil na 30. priečke Marek Černý (20. miesto), Emil Fraštia na 33. pozícii (22. mieste) a Vladimír Masný skončil na 38. priečke (24. miesto).
Sobotných pretekov na rýchlosť sa zúčastnili len Emil Fraštia a Marek Černý. V tejto špecifickej disciplíne sa chalanom podarilo so slušnými časmi skončiť v rámci európskeho šampionátu na peknom 7. mieste – Marek Černý a 10. mieste – Emil Fraštia. V celkovom poradí tak obsadili 20. a 25. miesto.
Už o týždeň sa náš výber predstaví na ďalšom kole svetového pohára, ktorý sa bude konať vo švajčiarskom Saas-Fee.
text: Rebeka Gabčíková